Výhody chovu
1) Vajíčka
Začneme tou první věcí, co napadne každého, ale je třeba to zmínit. Slepice si na sebe zkrátka vydělá. Průměrná snůška za rok v domácím chovu je okolo 200 vajec. Když tedy pomineme zimu a odpočinková období, vychází to téměř jedno vejce denně, po dobu zhruba dvou let. Ovšem většinou nechováte jednu slepici, ale rovnou hejno, takže potom to jedno vejce denně vyjde. Když budu vycházet z dnešních cen, jedno vejce vyjde na 5 Kč. To je tedy zhruba 35 Kč za týden. A co potřebuje? Zrní, vodu, přístřeší. Nic závratného. Taková investice se tedy rozhodně vyplatí. Mimo to, na biovejce lidé slyší:)
2) Neplýtváte
S tímto důvodem jsem začala i já. Doma jsme měli mnoho zbytků, což nám trhalo srdce a rozhodli jsme se s tím něco udělat. Pořízení slepic bylo tedy z části pro radost, ale také velmi pragmatické. Sežerou skoro všechno, co se jim dá pod nos. Teda zobák, pardon. Nad ničím jej neohrnou, netřeba se bát. Pokud ale ano, zatlapou to do země a spokojené jsou obě strany:)
3) Konverzační téma
Ať už jste introvertně založený či ne, přicházím s osvěžovačem konverzací. Téma slepic lze využít napříč všemi generacemi. I když je pravda, že u těch starších se chytí více. Věřte, že se dá mluvit hodiny a hodiny. Vždycky se objeví něco nového. Rady, tipy a mraky zážitků s nimi. Takže pokud máte problém s oslovením druhých a víte, že chovají slepice, začněte takto. ,,Jak Vám dupou slepice?"
Zatím mi to vždy vyšlo. A pokud už jde tedy o mladší, hodně Vás to v jejich očích může pozvednout, přestože třeba půjde o monolog:)
4) Není nuda
Nikdy. Pozorovat je můžete celé hodiny a neomrzí se to. To, co dělají, je občas slovy nepopsatelné. Chytat je, zahánět taky. Co se mi taky osvědčilo, je že dokonale zaměstnají malé děti. Ať už skrz sbírání vajec či jen prosté pozorování. A to ani nemluvím o tom, jakou radost způsobí takové nalezení vajíčka v kurníku:)